Kersko – lesní městečko

Přírodní park Kersko se rozprostírá asi 25 km východně od okraje Prahy (směr na Poděbrady, Hradec Králové) mezi obcemi Starý Vestec, Semice, Hradištko, Sadská a Třebestovice. Tato část Polabské nížiny pro svůj rovinatý terén přitahuje vyznavače pěších túr, cyklisty a houbaře. Kersko si oblíbili i chataři a zahrádkáři, díky kterým zde vznikl určitý genius loci, jejž pak ve svých knihách tak věrohodně zpodobnil známý český spisovatel Bohumil Hrabal (1914 – 1997), který zde dlouhá léta na své chatě žil a tvořil. Jeden z nejznámějších filmů Jiřího Menzela Slavnosti sněženek, natočený v roce 1983 na motivy Hrabalových povídek, přesně vystihuje zdejší nenapodobitelnou atmosféru s obyvateli Kerska.

V roce 2014 byla v Kersku vybudována Naučná stezka Bohumila Hrabala dlouhá 13 km. Obsahuje třináct + jedno zastavení s infotabulemi.
Je vhodná jak pro pěší, tak pro cykloturisty.

Hrabalovo Kersko

Letošní XXV. Hrabalovo Kersko se uskuteční v sobotu 18. května 2024.

Každoroční setkání příznivců díla spisovatele Bohumila Hrabala
(pochod, divadlo, výstava, hudba, hosté…)

Již od roku 1999 pořádáme v lesní zahradě vždy předposlední sobotu v květnu Hrabalovo Kersko. Akce se uskutečňuje ve spolupráci
s městem Nymburkem, Klubem čtenářů Bohumila Hrabala při Městské knihovně v Nymburce, Městským kulturním střediskem v Nymburce, Muzeem Bohumila Hrabala v Nymburce, obcí Hradištko a Pivovarem Nymburk.

Hrabalův poesiomat

Poesiomat je zařízení, které oživuje veřejný prostor poesií. Vychází
z tradičních hlásných zařízení, jako jsou hlásná trouba, megafon, gramofon…  

Hrabalův poesiomat vrátil do Kerska poetické dílo i hlas Bohumila Hrabala. 

V zahradě Lesního ateliéru Kuba v Kersku, v blízkosti venkovního posezení, si mohou návštěvníci bezplatně poslechnout krátké ukázky
z knih Bohumila Hrabala (Slavnosti sněženek, Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále, Ostře sledované vlaky, Perlička na dně a další)
v podání známých českých osobností (Jiří Menzel, Libuše Švormová, Josef Somr, Tereza Bebarová, Václav Neckář, Zuzana Maléřová,
Zdeněk Svěrák, Ladislav Mrkvička, Jaroslav Plesl), ale také nymburských spisovatelů (Jan Řehounek, Jiří Teper) a kerských přátel Bohumila Hrabala (Zdeněk Eliáš, Pavel Misík). Povídku Pábitelé načetl sám Bohumil Hrabal.