Kersko – lesní městečko

Přírodní park Kersko se rozprostírá asi 25 km východně od okraje Prahy (směr na Poděbrady, Hradec Králové) mezi obcemi Starý Vestec, Semice, Hradištko, Sadská a Třebestovice. Tato část Polabské nížiny pro svůj rovinatý terén přitahuje vyznavače pěších túr, cyklisty a houbaře. Kersko si oblíbili i chataři a zahrádkáři, díky kterým zde vznikl určitý genius loci, jejž pak ve svých knihách tak věrohodně zpodobnil známý český spisovatel Bohumil Hrabal (1914 – 1997), který zde dlouhá léta na své chatě žil a tvořil. Jeden z nejznámějších filmů Jiřího Menzela Slavnosti sněženek, natočený v roce 1983 na motivy Hrabalových povídek, přesně vystihuje zdejší nenapodobitelnou atmosféru s obyvateli Kerska.

V roce 2014 byla v Kersku vybudována Naučná stezka Bohumila Hrabala dlouhá 13 km. Obsahuje třináct + jedno zastavení s infotabulemi.
Je vhodná jak pro pěší, tak pro cykloturisty.

Hrabalovo Kersko

Letošní ročník akce Hrabalovo Kersko se uskuteční v náhradním termínu 26. června 2021, pokud to epidemiologická situace dovolí.

Každoroční setkání příznivců díla spisovatele Bohumila Hrabala
(pochod, divadlo, hudba, hosté…)

Již od roku 1999 pořádáme na naší lesní zahradě vždy předposlední sobotu v květnu Hrabalovo Kersko. Akce se uskutečňuje ve spolupráci
s městem Nymburkem, Klubem čtenářů Bohumila Hrabala při Městské knihovně v Nymburce, Městským kulturním střediskem v Nymburce, Muzeem Bohumila Hrabala v Nymburce, obcí Hradištko a Pivovarem Nymburk.

Hrabalův poesiomat

Poesiomat je zařízení, které oživuje veřejný prostor poesií. Vychází
z tradičních hlásných zařízení, jako jsou hlásná trouba, megafon, gramofon…  

Hrabalův poesiomat vrátil do Kerska poetické dílo i hlas Bohumila Hrabala. 

V zahradě Lesního ateliéru Kuba v Kersku, v blízkosti venkovního posezení, si mohou návštěvníci bezplatně poslechnout krátké ukázky
z knih Bohumila Hrabala (Slavnosti sněženek, Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále, Ostře sledované vlaky, Perlička na dně a další)
v podání známých českých osobností (Jiří Menzel, Libuše Švormová, Josef Somr, Tereza Bebarová, Václav Neckář, Zuzana Maléřová,
Zdeněk Svěrák, Ladislav Mrkvička, Jaroslav Plesl), ale také nymburských spisovatelů (Jan Řehounek, Jiří Teper) a kerských přátel Bohumila Hrabala (Zdeněk Eliáš, Pavel Misík). Povídku Pábitelé načetl sám Bohumil Hrabal.