Letní pozvánka do Kerska
Srdečně vás zveme do Lesního ateliéru Kuba, kde kromě výstav nabízíme keramiku, knihy a dárky z Kerska.
Na letní prázdniny jsme připravili několik akcí:
do 31. 8. Výstava České unie karikaturistů „S Bohumilem na věčné časy“
13.7. Keramický kurz (přihlaste se předem)
10.8. / 18:00 Divadelní představení „Trubci“ (Divadlo U Váňů), vstupné dobrovolné
17.8. / 11:00 Divadlo pro děti „Barevná pohádka“ (Divadlo Rolnička), pořádá KAFE KERSKU, vstup zdarma
17.8. Keramický kurz (přihlaste se předem)
24.8. 11:00 Dílnička pro děti – výroba voňavých mýdel, pořádá KAFE KERSKU
Připravujeme novou knihu (premiéra na Hrabalově Kersku):
Slavnosti sněženek – třetí setkání v Hrabalově Kersku
Kniha sedmadvaceti rozhovorů je volným pokračováním dvou knih předešlých (Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku a Slavnosti sněženek – setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem). Opět jsem se setkal s mnoha zajímavými lidmi, které jsem vyhledal a oslovil. Potěšilo mě, že mě „pustili dál“ a otevřeli mi svá srdce…
Vzpomínáte na filmy Sběrné surovosti nebo Něžný barbar? Jejich osudy rozebírám s Michalem Herzem a Petrem Kolihou. Víte, co spojovalo nebo co rozdělovalo Bohumila Hrabala a Jiřího Menzela? I o tom hovořím s Mílou Řádovou. V první části knihy – Lidé z filmového světa – najdete také vzpomínky Jiřího Lábuse, Jaromíra Hanzlíka, Pavla Nového, Oldřicha Vlacha či Jaroslavy Kretschmerové, a to na jejich role (nejen) v hrabalovských filmech…
Dílo Bohumila Hrabala je stále žádáno i v zahraničí. Mnohé o tom vědí Lidé z literárního světa. Spisovatelka a překladatelka Monika Zgustová z Barcelony i polský spisovatel a překladatel Aleksander Kaczorowski napsali mj. Hrabalovu biografii. Víte, proč? Kdo vlastní autorská práva k vydávání Hrabalových knih ve světě? Objasní vám to Daniel Roth z Curychu. Za jakých okolností se v přelomovém roce 1989 seznámil Bohumil Hrabal v Chicagu s vědcem a vynálezcem léků Jaroslavem Kynčlem? Jak ten vzpomíná na Hrabalovu múzu Dubenku?
Věděli jste, že slavná filmová scéna s bizarním lovem divokého prasete ze Slavností sněženek má reálný základ? Opravdu byl divočák zastřelen přímo mezi dětmi ve škole? Dozvíte se to ve třetí části knihy – Lidé z Hrabalova okolí. Historik Pavel Fojtík vás seznámí s připravovaným otevřením Hrabalovy chaty pro veřejnost, ale také s historií celého lesního městečka – Kerska, kam nedávno zavítal i britský velvyslanec Matt Field. Jak se mu tam líbilo? Závěrečný rozhovor mi poskytl lékař Pavel Dungl, který byl s Bohumilem Hrabalem v jeho osudný, poslední den…
Touto knihou vzdávám hold Bohumilu Hrabalovi, jednomu z největších českých spisovatelů dvacátého století, který nám – a věřím, že i našim potomkům – zanechal obsáhlé a moudré dílo…
B. Kuba
XXII. HRABALOVO KERSKO - 26. června 2021
Poslechněte si krátkou rozhlasovou reportáž ČR Region Praha a Střední Čechy z naší keramické dílny...
Bronislav Kuba kdysi na Valašsku obdivoval tradiční vyřezávané figurky. Dnes figurální postavy vytváří z keramiky (reportérka Markéta Vejvodová, 6. 11. 2020)
Sněženky pro Jiřího Menzela
Dovolte mi také zavzpomínat na režiséra Jiřího Menzela (23. 2. 1938 – 5. 9. 2020), který jezdil do Kerska více než padesát let. Když ještě žil spisovatel Bohumil Hrabal (28. 3. 1914 – 3. 2. 1997), jezdil za ním…
…Vzpomínám na společné chvíle s panem Hrabalem v Kersku, když jsem za ním jezdil ještě v dobách, kdy on nesměl publikovat, a já jsem nesměl točit, tak jsme tam měli hezké chvíle, hezké dny, kdy se jenom veselilo, jedlo se a pilo a bolševik nám mohl být ukradenej… (rozhlasová nahrávka ČR Region, zdravice 10. Hrabalovu Kersku)
Pracovali spolu na filmových scénářích podle Hrabalových knih…
…Nikdy to nejsem já, ale je to Jiří Menzel, který přijde s nápadem, co by chtěl z mých textů točit. Tak nějak to zraje jako dítě v těle matčině. Nejdřív si o tom vypravujeme v Kersku, pak Jiří přinese boďák, sestavu obrazů, jak by měly následovat. A já je obleču do filmové povídky, kterou mu předám, a ten mi ji za čas vrátí, když doplní obrazy nebo některé zpřehází už podle svého filmového pojetí. Pak se zase procházíme Kerskem a já pod dojmem Menzelova filmu znovu přepíšu ten filmový text, který zvolna narůstá ve filmový scénář… (rozhovor s Bohumilem Hrabalem, pro časopis Kino č. 3, 1984)
Jiří Menzel v Kersku poznal kromě Hrabalovy rodiny také celou řadu jeho přátel…
…V první půlce sedmdesátých let jsem jezdil do Kerska často. Hodovalo se tam. Hrabalovi, jeho bratr se švagrovou, kteří měli baráček hned vedle, další sousedé a přátelé, pan Marysko s manželkou, Pavel s Olinkou, každý přinesl něco, byl toho plný stůl… (Jiří Menzel, Rozmarná léta)
Filmy, které vznikly díky jejich přátelství, patří dodnes ke zlatému fondu české kinematografie. Kdo by neznal oscarové černobílé Ostře sledované vlaky (1966), tehdejšímu režimu se nehodící trezorové Skřivánky na niti (1969, premiéra 1990), romantické Postřižiny (1980), kerské Slavnosti sněženek (1983), či výpravný film s mezinárodním obsazením Obsluhoval jsem anglického krále (2006)?
Po odchodu spisovatele z tohoto světa vznikl v Nymburce Klub čtenářů Bohumila Hrabala a z jejich popudu se zrodila akce Hrabalovo Kersko. První ročník proběhl v roce 1998, zatím poslední – jednadvacátý – v roce 2019. Letošní Hrabalovo Kersko muselo být z důvodu všem dobře známých (epidemie) zrušeno. V průběhu let Kersko navštívila celá řada významných osobností spjatých s dílem autorské dvojice Hrabal – Menzel: Josef Somr, Naďa Urbánková, Václav Neckář, Jitka Zelenohorská, Pavel Nový, Zdena Hadrbolcová, Jaromír Šofr, Petr Brukner, František Řehák, Blanka Lormanová, Jaromír Hanzlík… Režisér Jiří Menzel jezdil do Kerska tedy dál i po Hrabalově smrti. Cítil povinnost předávat jeho odkaz dalším generacím…
…Na Kersko a pana Hrabala mám pořád hezké vzpomínky, a jak můžu, tak se tam vždycky rád znovu podívám… (rozhlasová nahrávka ČR Region, zdravice 10. Hrabalovu Kersku)
Hrabalovo Kersko režisér navštívil celkem šestkrát, většinou v doprovodu své rodiny, jednou také se štábem indických filmařů, kteří o něm natáčeli sedmihodinový dokument CzechMate – In Search of Jiří Menzel. Filmaře zajímalo, proč se Bohumil Hrabal, zvyklý na město, nastěhoval zrovna sem. Pan Menzel odpověděl, že Kersko je takové lesní město, s hlavní třídou a ulicemi, kam se lidé stěhovali za zdravým vzduchem a zdravou vodou…
Jsem vděčný osudu, že jsem se mohl s Jiřím Menzelem potkávat, a to nejen při Hrabalově Kersku. Jednou jsem se ho zeptal, jestli si myslí, zda-li byl pan Hrabal rád, že na něj stále v Kersku vzpomínáme? Odpověděl mi, že si je jist, že by zcela určitě měl pan Hrabal radost. Když jsem se ho ptal na jeho filmy, řekl, že se za svými filmy již neohlíží…
…Já se bojím, nedělá mi to dobře. Jsem rád, když mě někdo za to pochválí. Jsem šťastný, že se na film dá ještě koukat, ale sám jej vidět nechci… (Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku)
Když jsem Jiřímu Menzelovi předal moji knihu oslavující Hrabalovy povídky a stejnojmenný film Slavnosti sněženek, napsal mi, že při čtení je upřímně dojat, protože mu to připomnělo úžasné chvíle, které v Kersku prožil, a že je skvělé, že tato kniha vznikla. Režisér neodmítl ani mé přání – vidět a potěžkat si jeho nejslavnější cenu – sošku Zlatého Oscara – která mě překvapila lehce ošoupanýma nohama, za které ji každý drží. V roce 2017 jsem byl s manželkou pozván jako host ke Zlatému tygrovi v Praze k natáčení rozhlasového pořadu Hrabalovský Tobogan. Byl tam i Jiří Menzel, který byl známý také tím, že nepil alkohol. Poručil si vodu. V průběhu povídání se pak v přímém přenosu stalo, že mu moderátor Aleš Cibulka vylil sklenici vody rovnou do klína. Pan režisér zachoval klid a pronesl krásnou větu: „Tak teď konečně můžu jít z hospody zlitej!“ Pan Hrabal by měl radost!
Jiří Menzel se stejně jako Bohumil Hrabal dožil požehnaných dvaaosmdesáti let. Oba již odešli, ale možná, že zase spolu spřádají plány na další film…
…Doufám, že zase jednoho dne se Jiří zjeví v Kersku a při procházce se mu zjasní oko a optá se mne s tím jeho smíchem, zda bych s ním opět nechtěl něco točit, že už má nápad, co… (Bohumil Hrabal, Kino č. 3, 1984)
Bronislav Kuba, Kersko
KŘEST KNIHY V KERSKU - 27. června 2020
Křest knihy Bronislava Kuby
V sobotu 27. června 2020 se na zahradě Lesního ateliéru Kuba v Kersku uskutečnil křest úžasné knihy Bronislava Kuby Slavnosti sněženek – setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem. Setkání nejen v knize, ale i ve sluncem zalitém Kersku bylo nádherným zážitkem.
Rozvolnění koronavirové pandemie podpořilo i krásné slunečné počasí, a tak se na zahradě Lesního ateliéru Kuba sešlo nějakých sto padesát lidí.
Mohli si zdarma sami natočit Postřižinské pivo či Kerskou limonádu a v průběhu odpoledne se dobře bavili. Byli mezi nimi dokonce i zahraniční hosté.
Z Maďarska přijeli László Polgár a Miklós Orvos, z Norska Jomar Hønsi a z Německa Jitka Zelenohorská.
Kouzelnou kerskou atmosféru doladilo trio členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu Helena Ludvíková (flétna), Pavel Ludvík a Jan Klika (violoncella) melodiemi z filmu Slavnosti sněženek včetně Nikodémova Poustevníka. Zazpívala mladá půvabná zpěvačka Alžběta Bohdanová a stále vynikající Vašek Neckář za kytarového doprovodu bratra Jana.
Vyvrcholením programu byl samotný křest knihy. Spolu s Broňou Kubou a jeho manželkou Janou, která mu byla při tvorbě oporou, pokřtili objemnou a krásně vypravenou knihu Slavnosti sněženek – setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem zpěvák a herec Václav Neckář, herečka Jitka Zelenohorská a spisovatelka Zuzana Maléřová.
Broňa se přiznal, že když před šesti lety pustil do světa svoji první knihu Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku, prohlásil, že se psaním skončil. Naštěstí svoje předsevzetí nesplnil, a tak si nyní mohly desítky lidí koupit volné pokračování.
Za stůl k autogramiádě zasedli z těch, kteří s Broňou v knize rozprávějí, zpěvák a dramaturg Aleš Ulm, zpěvák a herec Václav Neckář a jeho „skřivánková” nevěsta Jitka Zelenohorská, herec a Hrabalův kolega – kulisák z divadla Petr Drholec, tančící holčička ze Slavností sněženek Pavla Vacková, básník Jiří Teper, spisovatel Jan Řehounek, spisovatelka Zuzana Maléřová, maďarský bohemista László Polgár, Hrabalův přítel Pavel Misík, předseda kerských zahrádkářů René Elstner, vnuk Jaroslava Haška publicista Richard Hašek, bojovnice za záchranu Paláce Svět v Libni Eva Tomková, polský námořní kapitán v. v. Ryszard Borowski, nymburský muzejník František Sýkora…
Omluvil se Petr Brukner – poprvé od koronaviru hrál s Cimrmany divadlo, ale jeho zdravici přečetla manželka Eva.
Knihu je možné zakoupit v Lesním ateliéru Kuba (také v jeho e-shopu) nebo v infocentru v Nymburce.
Jan Řehounek, předseda Klubu čtenářů Bohumila Hrabala
O nové knize
Po knize Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku, která vyšla v roce 2014, přichází nyní Bronislav Kuba s jejím volným pokračováním Slavnosti sněženek – setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem.
Zdroj:novinky.cz