JEDENÁCT NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH MÍST KERSKA + KNIHA O KERSKU

Všem našim zákazníkům děkujeme za přízeň a těšíme se na setkání v roce 2022.

Otevírací doba o vánočních svátcích

čtvrtek 23. 12. / 10 – 17

pátek 24. 12. / 10 – 13

sobota 25. 12 / zavřeno

neděle 26. 12. / 10 – 17

pondělí 27. 12. / zavřeno

úterý 28. 12. / 10 – 17

středa 29. 12. / 10 – 17

čtvrtek 30. 12. / 10 – 17

pátek 31. 12. / 10 – 13

sobota 1. 1. / zavřeno

neděle 2. 1. / 10 – 17

VÁNOCE 2021

JIŽ PO TŘICÁTÉ

Již třicet let pro vás v Kersku připravujeme v rámci vánoční výstavy bohatou nabídku dárků a dekorací všeho druhu. Přijeďte k nám načerpat vánoční inspiraci a potěšit se pěknými výrobky mnoha šikovných výtvarníků, lidových a uměleckých řemeslníků…

Nabízíme vám: originální obrazy, grafické listy, keramiku užitkovou i dekorativní, keramické figury, betlémy papírové, dřevěné a keramické, skleněné vánoční ozdoby, dřevěné hračky, slámové ozdoby, vizovické pečivo, různé vánoční dekorace, svíčky, purpuru a františky, mýdla, čaje, medoviny, perníky a spoustu dalších výrobků…

KURZ KERAMIKY – sobota 6. listopadu / 10 a 14 hodin  

Přijďte si vyrobit originální vánoční dekoraci – adventní svícen, květináč, čerta nebo anděla. Do 14 dnů vám výrobek vypálíme v keramické peci.  Objednejte se prosím předem na dopolední nebo odpolední kurz         (3 hodiny, 600 Kč, materiál a dva výpaly v ceně).

SKLENĚNÁ ZVÍŘÁTKA A KVĚTINY – sobota 6. listopadu / 10 – 17 hodin

Sklářka Marcela Růžičková přiveze šperky, květiny i zvířátka a předvede výrobu figurek nad sklářským kahanem. Kreativní dílnička – výroba skleněných květin.

VOŇAVÉ KOŘENÍ –  sobota 13. listopadu / 10 – 17 hodin 

Máte doma čerstvé koření? Kořenářka Helena Biskupičová jím vybaví vaši kuchyni. Velmi bohatá nabídka.

VIZOVICKÉ PEČIVO – sobota 20. listopadu / 10 – 17 hodin

Zručné ruce paní Miluše Šímové vytvoří před vašima očima tradiční figurky, zvířátka a vánoční ozdoby z vizovického těsta. Dílnička je vhodná pro děti i dospělé.

KURZ KERAMIKY – sobota 27. listopadu / 10 a 14 hodin

Přijďte si vyrobit originální vánoční dekoraci – adventní svícen, květináč, čerta nebo anděla. Do 14 dnů vám výrobek vypálíme v keramické peci.  Objednejte se prosím předem na dopolední nebo odpolední kurz         (3 hodiny, 600 Kč, materiál a dva výpaly v ceně).

OZDOBY Z DRÁTKŮ A KORÁLKŮ – sobota 27. a neděle 28. listopadu / 10 – 17 hodin

Alena Isabella Grimmichová vás naučí nejen tuto techniku, ale nabídne bohatý sortiment ze své dílny – hedvábné šály, šátky, dřevěné spony, brože… a knihy s návody na tvoření.

OZDOBY ZE SKLENĚNÝCH PERLÍ – sobota 4. prosince / 10 – 17 hodin

Přijďte si a vybrat klasické ozdoby z bohatého sortimentu firmy RAUTIS a.s. z Poniklé z Krkonoš

a vyrobit si hvězdičku na vánoční stromeček z ručně tvarovaných barevných perlí.

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA – neděle 5. prosince / 14 – 17 hodin

Mikuláš, Čert a Anděl se hlásí do služby! Obdarujeme každé dítě, které nás navštíví, drobným dárečkem.

PLACKOVÁNKY – sobota 11. prosince / 10 – 16 hodin

Jana Padrtová vám pomůže vyrobit drobné vánoční dárečky – originální placky se špendlíkem, magnety nebo zrcátka. Dílnička je vhodná pro děti i dospělé.

POSEZENÍ PŘI SVÍČKÁCH – sobota 11. prosince / 17 hodin

Spisovatelka Zuzana Maléřová představí knižní novinku – Kartografie srdce

Povídat bude také o životě i svých knihách minulých.

Pěvecké vystoupení Alžběty Bohdanové.

JAK SE TVOŘÍ ŠPERK – ANDĚLÍČEK – sobota 18. prosince / 10 – 17 hodin

Přijďte si vybrat nebo vytvořit originální šperk za pomoci Kláry Kalíškové. Vhodné i pro šikovné děti.

Těšíme se na vás!

XXII. HRABALOVO KERSKO - 26. června 2021

Vážení příznivci díla Bohumila Hrabala, letošní ročník akce Hrabalovo Kersko se uskuteční v sobotu 26. června 2021.
Den začne v 10 hodin procházkou Kerskem s průvodcem, hlavní program od 13 hodin v zahradě Lesního ateliéru Kuba.
Těšit se můžete na vystoupení skupiny TOJO Band, ukázku divadelní hry Slavnosti sněženek, představení nových knih, významné hosty, Domácí úkol Zuzany Maléřové, předání ceny Zlatý Cassius, soutěže, Postřižinské pivo a další občerstvení.
Podrobné informace již brzy!
Fotografie jsou z roku 2019

JEDENÁCT NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH MÍST KERSKA + KNIHA O KERSKU

Poslechněte si krátkou rozhlasovou reportáž ČR Region Praha a Střední Čechy z naší keramické dílny...

Bronislav Kuba kdysi na Valašsku obdivoval tradiční vyřezávané figurky. Dnes figurální postavy vytváří z keramiky (reportérka Markéta Vejvodová, 6. 11. 2020)

Sněženky pro Jiřího Menzela

Dovolte mi také zavzpomínat na režiséra Jiřího Menzela (23. 2. 1938 – 5. 9. 2020), který jezdil do Kerska více než padesát let. Když ještě žil spisovatel Bohumil Hrabal (28. 3. 1914 – 3. 2. 1997), jezdil za ním…

…Vzpomínám na společné chvíle s panem Hrabalem v Kersku, když jsem za ním jezdil ještě v dobách, kdy on nesměl publikovat, a já jsem nesměl točit, tak jsme tam měli hezké chvíle, hezké dny, kdy se jenom veselilo, jedlo se a pilo a bolševik nám mohl být ukradenej… (rozhlasová nahrávka ČR Region, zdravice 10. Hrabalovu Kersku)

Pracovali spolu na filmových scénářích podle Hrabalových knih…

…Nikdy to nejsem já, ale je to Jiří Menzel, který přijde s nápadem, co by chtěl z mých textů točit. Tak nějak to zraje jako dítě v těle matčině. Nejdřív si o tom vypravujeme v Kersku, pak Jiří přinese boďák, sestavu obrazů, jak by měly následovat. A já je obleču do filmové povídky, kterou mu předám, a ten mi ji za čas vrátí, když doplní obrazy nebo některé zpřehází už podle svého filmového pojetí. Pak se zase procházíme Kerskem a já pod dojmem Menzelova filmu znovu přepíšu ten filmový text, který zvolna narůstá ve filmový scénář… (rozhovor s Bohumilem Hrabalem, pro časopis Kino č. 3, 1984)

Jiří Menzel v Kersku poznal kromě Hrabalovy rodiny také celou řadu jeho přátel…

…V první půlce sedmdesátých let jsem jezdil do Kerska často. Hodovalo se tam. Hrabalovi, jeho bratr se švagrovou, kteří měli baráček hned vedle, další sousedé a přátelé, pan Marysko s manželkou, Pavel s Olinkou, každý přinesl něco, byl toho plný stůl… (Jiří Menzel, Rozmarná léta)

Filmy, které vznikly díky jejich přátelství, patří dodnes ke zlatému fondu české kinematografie. Kdo by neznal oscarové černobílé Ostře sledované vlaky (1966), tehdejšímu režimu se nehodící trezorové Skřivánky na niti (1969, premiéra 1990), romantické Postřižiny (1980), kerské Slavnosti sněženek (1983), či výpravný film s mezinárodním obsazením Obsluhoval jsem anglického krále (2006)?

Po odchodu spisovatele z tohoto světa vznikl v Nymburce Klub čtenářů Bohumila Hrabala a z jejich popudu se zrodila akce Hrabalovo Kersko. První ročník proběhl v roce 1998, zatím poslední – jednadvacátý – v roce 2019. Letošní Hrabalovo Kersko muselo být z důvodu všem dobře známých (epidemie) zrušeno. V průběhu let Kersko navštívila celá řada významných osobností spjatých s dílem autorské dvojice Hrabal – Menzel: Josef Somr, Naďa Urbánková, Václav Neckář, Jitka Zelenohorská, Pavel Nový, Zdena Hadrbolcová, Jaromír Šofr, Petr Brukner, František Řehák, Blanka Lormanová, Jaromír Hanzlík… Režisér Jiří Menzel jezdil do Kerska tedy dál i po Hrabalově smrti. Cítil povinnost předávat jeho odkaz dalším generacím…

…Na Kersko a pana Hrabala mám pořád hezké vzpomínky, a jak můžu, tak se tam vždycky rád znovu podívám… (rozhlasová nahrávka ČR Region, zdravice 10. Hrabalovu Kersku)

Hrabalovo Kersko režisér navštívil celkem šestkrát, většinou v doprovodu své rodiny, jednou také se štábem indických filmařů, kteří o něm natáčeli sedmihodinový dokument CzechMate – In Search of Jiří Menzel.  Filmaře zajímalo, proč se Bohumil Hrabal, zvyklý na město, nastěhoval zrovna sem. Pan Menzel odpověděl, že Kersko je takové lesní město, s hlavní třídou a ulicemi, kam se lidé stěhovali za zdravým vzduchem a zdravou vodou…

Jsem vděčný osudu, že jsem se mohl s Jiřím Menzelem potkávat, a to nejen při Hrabalově Kersku. Jednou jsem se ho zeptal, jestli si myslí, zda-li byl pan Hrabal rád, že na něj stále v Kersku vzpomínáme? Odpověděl mi, že si je jist, že by zcela určitě měl pan Hrabal radost. Když jsem se ho ptal na jeho filmy, řekl, že se za svými filmy již neohlíží…

…Já se bojím, nedělá mi to dobře. Jsem rád, když mě někdo za to pochválí. Jsem šťastný, že se na film dá ještě koukat, ale sám jej vidět nechci… (Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku)

Když jsem Jiřímu Menzelovi předal moji knihu oslavující Hrabalovy povídky a stejnojmenný film Slavnosti sněženek, napsal mi, že při čtení je upřímně dojat, protože mu to připomnělo úžasné chvíle, které v Kersku prožil, a že je skvělé, že tato kniha vznikla. Režisér neodmítl ani mé přání – vidět a potěžkat si jeho nejslavnější cenu – sošku Zlatého Oscara – která mě překvapila lehce ošoupanýma nohama, za které ji každý drží.  V roce 2017 jsem byl s manželkou pozván jako host ke Zlatému tygrovi v Praze k natáčení rozhlasového pořadu Hrabalovský Tobogan. Byl tam i Jiří Menzel, který byl známý také tím, že nepil alkohol. Poručil si vodu. V průběhu povídání se pak v přímém přenosu stalo, že mu moderátor Aleš Cibulka vylil sklenici vody rovnou do klína. Pan režisér zachoval klid a pronesl krásnou větu: „Tak teď konečně můžu jít z hospody zlitej!“  Pan Hrabal by měl radost!

Jiří Menzel se stejně jako Bohumil Hrabal dožil požehnaných dvaaosmdesáti let. Oba již odešli, ale možná, že zase spolu spřádají plány na další film…

…Doufám, že zase jednoho dne se Jiří zjeví v Kersku a při procházce se mu zjasní oko a optá se mne s tím jeho smíchem, zda bych s ním opět nechtěl něco točit, že už má nápad, co… (Bohumil Hrabal, Kino č. 3, 1984)

Bronislav Kuba, Kersko

KERAMICKÝ KURZ V KERSKU

… pořádáme v sobotu 31. října 2020 od 10 a od 14 hodin. Přihlásit se můžete telefonicky na tel. 325 598 122 nebo na e-mailové adrese: info@www.lesniatelierkuba.cz
 

KŘEST KNIHY V KERSKU - 27. června 2020

Křest knihy Bronislava Kuby

 V sobotu 27. června 2020 se na zahradě Lesního ateliéru Kuba v Kersku uskutečnil křest úžasné knihy Bronislava Kuby Slavnosti sněženek – setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem. Setkání nejen v knize, ale i ve sluncem zalitém Kersku bylo nádherným zážitkem.

Rozvolnění koronavirové pandemie podpořilo i krásné slunečné počasí, a tak se na zahradě Lesního ateliéru Kuba sešlo nějakých sto padesát lidí.

Mohli si zdarma sami natočit Postřižinské pivo či Kerskou limonádu a v průběhu odpoledne se dobře bavili. Byli mezi nimi dokonce i zahraniční hosté.

Z Maďarska přijeli László Polgár a Miklós Orvos, z Norska Jomar Hønsi a z Německa Jitka Zelenohorská.

Kouzelnou kerskou atmosféru doladilo trio členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu Helena Ludvíková (flétna), Pavel Ludvík a Jan Klika (violoncella) melodiemi z filmu Slavnosti sněženek včetně Nikodémova Poustevníka. Zazpívala mladá půvabná zpěvačka Alžběta Bohdanová a stále vynikající Vašek Neckář za kytarového doprovodu bratra Jana.

Vyvrcholením programu byl samotný křest knihy. Spolu s Broňou Kubou a jeho manželkou Janou, která mu byla při tvorbě oporou, pokřtili  objemnou a krásně vypravenou knihu Slavnosti sněženek – setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem zpěvák a herec Václav Neckář, herečka Jitka Zelenohorská a spisovatelka Zuzana Maléřová.

Broňa se přiznal, že když před šesti lety pustil do světa svoji první knihu Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku, prohlásil, že se psaním skončil. Naštěstí svoje předsevzetí nesplnil, a tak si nyní mohly desítky lidí koupit volné pokračování.

Za stůl k autogramiádě zasedli z těch, kteří s Broňou v knize rozprávějí, zpěvák a dramaturg Aleš Ulm, zpěvák a herec Václav Neckář a jeho „skřivánková” nevěsta Jitka Zelenohorská, herec a Hrabalův kolega – kulisák z divadla Petr Drholec, tančící holčička ze Slavností sněženek Pavla Vacková, básník Jiří Teper, spisovatel Jan Řehounek, spisovatelka Zuzana Maléřová, maďarský bohemista László Polgár, Hrabalův přítel Pavel Misík, předseda kerských zahrádkářů René Elstner, vnuk Jaroslava Haška publicista Richard Hašek, bojovnice za záchranu Paláce Svět v Libni Eva Tomková, polský námořní kapitán v. v. Ryszard Borowski, nymburský muzejník František Sýkora…

Omluvil se Petr Brukner – poprvé od koronaviru hrál s Cimrmany divadlo, ale jeho zdravici přečetla manželka Eva.

Knihu je možné zakoupit v Lesním ateliéru Kuba (také v jeho e-shopu) nebo v infocentru v Nymburce.

Jan Řehounek, předseda Klubu čtenářů Bohumila Hrabala

Alžběta Bohdanová
Obecenstvo
Bronislav Kuba, Jitka Zelenohorská, Václav Neckář a Zuzana Maléřová křtí knihu
Václav a Jan Neckářovi
Jana a Bronislav Kubovi
Autogramiáda
Členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu - Helena a Pavel Ludvíkovi, Jan Klika

O nové knize

Po knize Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku, která vyšla v roce 2014, přichází nyní Bronislav Kuba s jejím volným pokračováním Slavnosti sněženek – setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem.
Zdroj:novinky.cz

Slavnosti sněženek

Dlouhodobá výstava věnovaná povídkám (1978) Bohumila Hrabala a nezapomenutelnému filmu Slavnosti sněženek (1983) Jiřího Menzela.
Knihu povídek Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek nebo stejnojmenný film mnozí znáte… Možná ale nevíte, kdo byli ti, kteří se stali Bohumilu Hrabalovi inspirací – skutečné postavy z Kerska a okolí. Mohlo by vás také zajímat, na jakých místech se v Kersku stejnojmenný film natáčel. A třeba si budete chtít pořídit do rodinného alba originální snímek s divočákem, jak tomu bylo ve filmu Jiřího Menzela.

 

XXII. HRABALOVO KERSKO - PROHLÁŠENÍ POŘADATELŮ:

Vážení a milí návštěvníci Hrabalova Kerska,
vzhledem k vážné situaci s pandemií COVID-19, nouzovým stavem vyhlášeným pro ČR
a dalším různým opatřením, která se nás všech dotýkají, tento rok Hrabalovo Kersko (plánované na 23. května 2020) nebudeme pořádat.

Děkujeme všem za předem slíbenou pomoc s organizací akce a pozvaným umělcům
za pochopení.

Neztrácejme naději, příští rok se určitě všichni v Kersku opět sejdeme.
Mělo by to být 22. 5. 2021.

Přejeme vám všem hodně zdraví, pohody a opatrujte se.